top of page

8 įdomiausi faktai apie Keniją

Mykolas Vadišis

Explorway įkūrėjas, kelionių vadovas, žurnalistas



Kenija - artimiausias prie mūsų esantis Žemės pusiaujas. Ten mums malonu ir patogu keliauti dėl tos pačios laiko juostos, jaukaus klimato, palyginti paprastų skrydžių, britiško ir europietiško paveldo, gerai išvystytos turizmo infrasturktūros. Kelionės į Keniją dar nepaliko abejingų nė vieno iš mane aplankiusių bičiulių - tai vienas gyvenimo nuotykių, kurį rekomenduoju kiekvienam.


1. Didysis Lūžio slėnis - ten kur skyla Afrika


Pastaruoju metu per visas medijas aktyviai komunikuojama žinia, kad Afrika skyla į dvi ir kažkada didžioji Rytų Afrikos dalis išplauks į vadenyną. Tačiau ši procesas Rytų Afrikoje jau vyksta apie 20 mln. metų! Ir galimai būtent dėl šio Didžiojo Lūžio slėnio išsivystėme mes žmonės!


Vulkaninės kilmės kalnai, ežerai, slėniai, savanos - sukūrė idealų klimatą gyventi gyvūnams ir žmonėms, todėl čia ant dviejų kojų pradėjo vaikščioti pirmieji žmonių protėviai, o antilopės ir kiti laukiniai gyvūnai savanose tarpsta iki šių dienų.


 

Prisijunk - EXPLORWAY kelionės į Keniją:

 

Didysis Lūžio slėnis tęsiasi nuo Negyvosios jūros Izraelyje iki Mozambiko pakraščių, todėl geriau įsižiūrėję pamatysite, kad ir Raudonoji jūra, Viktorijos ir Tanganikos ežerai, Kilimandžaro ledynai ar Serengetis su Masai Mara yra to paties masinio skilimo rezultatas. Explorway kelionėse mes apsistojame ant mažiau turistinio Kerio slėnio krašto, kur atsiveria visa Afrikos slėnių didybė.


2.Kenijoje kalbama apie 60 kalbų ir dialektų


Kol Lietuvoje mes ginčijamės, kaip dar labiau įtvirtinti ir išsaugoti lietuvių kalbą, Kenijoje žmonės kalba dviemis oficialiomis - anglų ir suahili - kalbomis, ir dar apie 60 gentinių kalbų. Ir daugelis jų skiriasi viena nuo kitos kaip diena ir naktis. Daugiau nei 40 genčių Kenijoje turi dar antrą tiek pogenčių, o kartu su pogenčiais ir atskirų tarmių, dialektų atsiskiriančių į naujas kalbas.


Vis dėlto pagrindinė kalba Kenijoje - suahili. Tai bantu genčių kalba paplitusi visoje Rytų Afrikoje. O jai labai didelę įtaką padarė Indijos vandenyno pakrantės arabiška kultūra ir kalba. Be to, Renesanso laikais Kenijos pakrantėje išsilaipino portugalai, olandai, britai. Todėl dabar norminė suahili kalba Kenijoje skambi ir turi atpažįstamų žodžių iš visų kalbų - arabiški skaičiai, angliški tarptautiniai žodžiai.


O ir suahili žodžiai įsitvirtino pasaulyje. Pavyzdžiui: simba - liūtas, safari - kelionė, karibu - sveiki atvykę, jambo - labas, žymusis hakuna matata - nėra problemų.


3. Kalendžinai - ilgų nuotolių bėgimo čempionai


Už kalbas dar įspūdingesni ir įvairesni Kenijos žmonės. Visi žino, kad Kenijos bėgikai geriausi pasaulyje. Vien ko verti Eliudo Kipchoges rekordai. Pilną maratoną jis sugeba nubėgti per dvi valndas! Vis dėlto, ne daug kas žino, kad ir pačioje Kenijoje yra gentis ir vieta, kurioje gimsta daugiausiai čempionų. Tai kalendžinai ir jų 2,5 km aukštyje virš jūros lygio įsikūrę miestai - Eldoretas bei treniruočių sostinė Itenas. Čia beveik kiekvienas sutiktas vaikas nori būti bėgiku, pačiame Iteno miestelyje pasitinka vartai su užrašu WELCOME TO THE HOME OF CHAMPIONS, o kiekvieną rytą treniruotis į raudono molio keliukus išbėga per 7000 įvairaus amžiaus ir lygio bėgikų. Greičiausi bus styplakojai, liekni, mažai prakaituojantys, lengvi ir susikaupę kalendžinai.


Taigi jei kitą karta Olimpiadoje pamatysite bėgiką iš Kenijos su pavarde prasidedančia Ki arba sportininkę su pavarde prasidedančia Che skiemenimis - tai garantuotai bus kalendžinai - ištvermingiausi ilgų distancijų bėgikai Žemėje.


4. Kenija turi net 50 nacionalinių parkų ir rezervatų


Kenija gamtos saugojimo prasme per pastaruosius 50 metų atliko milžinišką darbą. Šalyje visiškai uždrausta medžioklė, brakonieriams ne tik skiriamos baudos, tačiau ir vyskta atviras kruvinas karas su jais, o saugomų teritorijų daugėja - kuriasi privatūs rezervatai, geriau valdomi valstybiniai parkai, ruošiami reindžeriai ir gamtosaugininkai, o ir atokios bendruomenės pamačiusios turizmo naudą kuria vietos žmonių prižiūrimus parkus. Todėl Kenijos parkų ir saugomų gamtos kampelių pastaraisiais metais išaugo net iki 50.


Geriausius, įsimintiniausius ir verčiausius aplankyti parkus sudėjau šiame tekste. Pravers tiems, kas planuoja Keniją aplankyti individualiai ir nori pasirinkti tinkamiausią parką savo atostogoms.


5. Didysis žvėrių penketas - kaip jis atsirado?


Paradoksalu, tačiau labiausiai geidžiamas pamatyti Didysis Afrikos penketas kadaise buvo safari medžioklių terminas. Tai sunkiausiai sumedžiojami ir pavojingiausi Afrikos gyvūnai - liūtas, leopardas, dramblys, raganosis, buivolas. Dabar tai geidžiamiausi gyvūnai safaryje pamatyti akimis. Big 5 tapo tarsi koks Afrikos prekės ženklas. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad įprastoje kelionėje per Keniją pamatome iki 100 ir daugiau Afrikos gyvūnų, paukščių ir roplių rūšių, todėl susikoncentruoti vien tik į Didįjį Penketą neverta.



6. Kenija turi 536 km Indijos vadenyno pakrantės, iš kurios ir kilo svahili kultūra


Kai kalba pakrypsta apie Afrikos pakrančių kurortus, pirmiausiai visi keliauja į Tanznijos Zanzibarą. Tačiau ir Kenija neatsilieka - daugiau nei pusšimtyje kilometrų Indijos vandenyno pakrantės yra visko - ir antras didžiausias Kenijos miestas Mombasa, kadaise buvęs šalies sostine ir iki šių dienų išlikęs Rytų Afrikos prekybos centru, ir prie Somalio sienos įsitaisiusios UNESCO paveldo sąraše esančios ramios, ne daugelio atrastos Lamu salos. Pastarosios užburia savo arabiška kultūra, suahili laivais, medžio raižyniais, senamiesčiu be automobilių, tradiciniu gyvenimo būdu ir keliais išskirtiniais kurortais.


Žymiausias pakrantės kuortas Dianis. Čia kiekvienasi metais skraido ir užsakomieji skrydžiai iš Lenkijos, kitų šalių, o Dianio paplūdimiai savo pločiu, baltumu ir viešbučių pasirinkimu nenusileidžia tam pačiam Zanzibarui. Pridėkime šalia Tanzanijos esančią Vasini salytę ir koralų parką - ir jau gausime visai gerą Afrikos nuotykių, kultūros, gamtos ir saulės kupiną atostogų planą.


7. Pirmoji Afrikos moteris laimėjusi Nobelio premiją - iš Kenijos


Kenija viena progresyviausių ne tik Rytų Afrikos, tačiau ir viso žemyno valstybių. Nors ir čia apstu problemų, korupcijos, gentinių nesutarimų, sausrų, neramumų prie kaimyninių sienų, populistiškų politikų, moterų teisių pažeidimų, tačiau demokratiškos vertybės yra tai, kas skiria Keniją iš kitų Afrikos valstybių. Kenijoje 2010 m. priimta nauja konstitucija, kurioje bent jau teoriškai įteisinta lyčių lygybė, žemės perėmimas iš labai stambių žemvaldžių, religijų laisvė ir krikščionybės bei islamo taikus sugyvenimas.


Todėl nenuostabu, kad 2004 metais pirmoji Afrikos moteris gavusi Nobelio premiją buvo būtent iš Kenijos. Wangari Muta Maathai buvo apdovanota Nobelio Taikos premija už indėlį į savo tautos ir Afrikos demokratijos sklaidą, taikos siekį ir tvaraus vystimosi skatinimą.


8. Didelė dalis rožių, arbatos ir kavos į Europą atkeliauja iš Kenijos


Nors dažniausiai girdime apie sausras, badą ir neramumus užklupusius Keniją, tačiau būtent Didžiojo Lūžio slėniuose žaliuoja E. Hemingweyaus aprašytos derlingos Žaliosios Afrikos kalvos. Kur niekada netrūksta lietaus, kur derlingas raudonas molis, kur žmonės gyvena taikiai, o miestai klega nuo verslų, restoranėlių ar mokyklų bei bažnyčių.


Nandi kalvos, Kerio slėnis, Nakuru ir Naivaša ežerai, Nairobio apylinkės - tai derlingos žemės, kuriose užauginama didžioji dalis į Europą atkeliaujančių rožių, avokadų ir kitų vaisių. Keričio slėnyje - arbatos plantacijos tokios plačios, kad jas sunku aprėpti akimis. Dėl jų Kenija ilgus metus laikos trečioje vietoje didžiausių arabtos eksportuotojų sąraše po Indijos ir Šri Lankos. O antro aukščiausio Afrikoje Kenijos kalno papėdėje auginama sodraus skonio, Afrikos kvapo prisigėrusi puiki kava. Jos, beje, geresnės galima atsigerti bet kur Europoje, tik ne pačioje Kenijoje, nes kenijiečiai labiau įpratę prie britiškos juodos arbatos su pienu. Labai saldžios…

Atvažiuokite į Keniją, ir kartu viską išragausime, o įdomių faktų užteks - dar dviems savaitėms kelionių.


EXPLORWAY žurnalas

bottom of page