top of page

Kur keliauti Kenijoje: kelionių gidas į geriausius safarius


Kenija turi virš 40 gamtos parkų ir rezervatų ir šis skaičius kiekvienais metais vis didėja. Vis dėlto, yra keli parkai, kurių šioje Rytų Afrikos valstybėje verta nepraleisti, o dalis yra gerokai pervertinti. Daugiau nei dešimtmetį dirbęs daugelyje Kenijos gamtos kampelių, galiu pasidalinti įžvalgomis, kur keliauti stebėti laukinių gyvūnų Kenijoje, o kuriuos parkus geriau aplenkti. Kad būtų paprasčiau įsvaizduoti, kur keliauti Kenijoje, parkus įvertinau balais. Komentaruose pasidalinkite savo įspūdžiai apie Kenijos parkus.


1. Masai Mara (Vertinimo balas 9/10)


Masai Mara neabejotinai yra gamtos parkų favoritas Kenijoje. Nors pats ilgokai vengiau šių savanų dėl didelio turistų skaičiaus ir vis didėjančio žmonių spaudimo laukinei gamtai, tačiau tai kol kas viena iš ne daugelio vietų Afrikoje, kur per vieną dieną galima pamatyti beveik visus žinomiausius laukinius gyvūnus. Leopardai, liūtai, gepardai, hienos, zebrai, drambliai ir žirafos, daugybė antilopių ir begalės kitų Kenijos gyvūnų kiekvieną dieną pasirodo ant Masai Maros safarių takų. Antra vertus, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, kai vyksta didžioji gyvūnų migracija (o ir kitais metų laikais) Masai Mara gali panašėti į atrakcionų parką ar Dakaro ralio trasą su daugybe turistinių automobilių aplink vieną ar kelis išsigandusius gyvūnus. Todėl keliaudami į Masai Marą, atsakingai rinkitės kelionių organizatorius, safari vairuotojus, stenkitės keliauti ne sezono metu, kad kuo mažiau trukdytumėte laukinei gamtai ir pajaustumėte bekraštes savanas be žmonių.


O jei turite didesnį biudžetą, apsvarstykite šiek tiek atokesnį Maros Trikampio parką. Tai mažiau turitsinė Masai Maros dalis, kurioje turėsite mokėti atskirai už įvažiavimą, daugiau atseikėsite už išskirtinius viešbučius savanose, tačiau jausitės iš tiesų laukinėje, gerai saugomoje ir piržiūrimoje gamtoje. Pagrindinė Masai Maros dalis vis dar prižiūrima vietos valdžios pareigūnų, klesti nemažai korupcijos, neveiklumo, todėl kiekvienais metais laukiniai gyvūnai kenčia vis labiau.


Dar viena alternatyva - bendruomenių parkai įkurti savanose aplink Masai Marą. Ten gal pamatysite mažiau gyvūnų, tačiau taip pat pajausite laukinę gamtą ir prisidėsite prie visuomeninių gamtos saugojimo pastangų. Nors tai populiariausias parkas Kenijoje ir tikrai kol kas gausus gyvūnija, tačiau dėl nesutvarkytos infrastruktūros ir nepakankamos priežiūros jį vertinčiau 9 iš 10. Su kreditu į ateitį ir viltimi, kad tokia unikali vieta nebus palikta žmonių savivalei.

Kur keliauti Kenijoje_Geriausi Kenijos safariai_Kenijos parkai_Masai Mara_dizioji gyvunu migracija
Masai Mara. Didžioji gyvūnų migracija

 

Populiariausios EXPLORWAY kelionės:

 

2. Ol Pejetos rezervatas (Vertinimo balas 10/10)


Ieškant Kenijoje teisingų gamtos parkų vadybos pavyzdžių, galima keliauti į Ol Pejetą. Tai žymus raganosių ir visų kitų laukinių Kenijos gyvūnų saugojimo centras, kuriame atliekama daug mokslinių tyrimų, aplinkinės bendruomenės šviečiamos apie parko naudą. Čia iš turistų suneštų pingų veisiami ir saugomi juodieji bei baltieji raganosiai. Parkas buvo ne kartą įvertintas kaip geriausias gamtos saugojimo rezervatas visoje Afrikoje.


Ol Pejetoje įkurtas ir žymiosios primatų saugotojos ir tyrinėtojos Janes Goodall šimpanzių rezervatas. Išlaisivintos iš narvų ir neprižiūrimų zoologijos sodų Ol Pejetoje šios šimpanzės turi visą sanatoriją. Lankytojams įrengtas savanų gyvūnijos muziejus su daug informacijos apie laukinius gyvūnus, taip pat juodasis raganosis Baraka atskiroje teritorijoje prisileidžia keliautojus arčiau.


Parkas sukuria daugiau nei 1000 darbo vietų gamtos reindžeriams, prižiūrėtojams, gidams, viešbučių darbuotojams. Tai vienas geriausių pavyzdžių, kaip anksčiau buvusi didelė galvijų ranča iš naujo tapo gerai saugomais laukinės gamtos namais. Be to, čia viską įrėmina antro didžiausio Afrikos kalno - Kenijos - vaizdas, savo didybe menkai tenusileidžiantis Kilimandžarui. Jei tokie parkai atsirastų visoje Afrikoje - laukinė gyvūnija turėtų daug didesnius šansus atsigauti ir suklestėti žmonių pasaulyje. 10 iš 10.

Kur keliauti Kenijoje_Geriausi Kenijos safariai_Susitikimas su juoduoju raganosiu Baraka Ol Pejetos rezervate
Susitikimas su juoduoju raganosiu Baraka Ol Pejetos rezervate

3. Nakuru parkas (Vertinimo balas 5/10)


Pagarsėjęs raganosių nuotraukomis milijonų rožinių flamingų fone, ilgus metus Nakuru ežero parkas buvo elitinis Kenijos safarių rezervatas. Arti ketvirto didžiausio Kenijos miesto, vidury Didžiojo Lūžio slėnio, šis parkas buvo puiki stotelė pakeliui į Masai Marą ar kitus Kenijos parkus. Čia galima išvysti ir medžiuose gulinėjančius liūtus, ir labai nykstančius juoduosius raganosiu, žirafas, buivolus, hienas. Tik drambliams Nakuru per mažai vietos. Jaukus ir nedidelis Nakuru parkas puikiai tiko pusdienio safariams.


Tačiau viskas pasikeitė. Po didelių potvynių prieš dešimtmetį Nakuru ežeras išsilplėtė iki pat parko teritorijos ribų, daug kur gyvūnams neliko vietos, raganosiai ganosi tiesiog palei tvorą, už kurios jau miesto gyvenamieji namai. Iš vienos pusės dūzgiantis miestas, iš kitos pusės nevaldomai besiplečiantis vanduo apsunkino gyvūnų gyvenimą.


O ir druskingas ežero vanduo atsiskiedė gėlu lietaus vandeniu bei tapo nebetinkamas flamingams. Visomis prasmėmis Nakuru parkas teliko savo paties šešėlis. Greitam pusdienio apvažiavimui šis parkas vis dar tinka, tačiau norintiems tikros laukinės gamtos, Nakuru nepateisins lūkesčių. Antra vertus, parkas vis dar išliko raganosių saugojimo centru todėl balų tikrai galima duoti. 5 iš 10.


4. Rytų ir Vakarų Tsavo parkai (Vertinimo balas 9/10)


Abu Tsavo parkai plyti tarp Nairobio ir pakrantės didmiesčio Mombasos. Kartu sudėjus jie sudaro didesnę teritoriją nei pavyzdžiui Vidurio Europos valstybė Slovėnija. Vakarų Tsavo gražią dieną galima išvysti Kilimandžaro panoramą, Rytų Tsavo parkas savo bekraščiais krūmynais tęsiasi iki pat Somalio dykumų. Abu parkus skiria pagrindinė transporto arterija iš Mombasos uosto į visą Rytų Afriką - intensyvus greitkelis ir geležinkelis.


Tai viena iš ne daugelio vietų pasaulyje, kur laukiniai Afrikos drambliai gali nevaržomai judėti ilgus atstumus. Nors vis dar kenčia nuo brakonieriavimo, tačiau su reindžerių apsauga dramblių populiacija Tsavo parkuose auga.


Dažniausiai į šiuos parkus keliauja pakrantėje atostogaujantis poilsiautojai. Ir nors apsilankius Tsavo parkuose nepamatysite visos žaliosios Kenijos plytinčios aukščiau Nairobio, tačiau tai puiki vieta gyvūnų mylėtojams. Tsavo parkai dideli, juose daug krūmynų, todėl žverių stebėjimas nėra paprastas. Surasti liūtus, hienas, leopardus ar kitus geidžiamiausius išvysti gyvūnus gali prireikti ne vienos dienos, tačiau tai tuo pačiu ir žavi. Čia tikrai pasijusite karštos, sausos ir pavojingos laukinės Afrikos apsuptyje. Lavos laukai, Kilimandžaro upelių suformuotos oazės su begemotais, raganosių rezervatai, laukinėje gamtoje prie vandens tvenkinių pastatyti svečių namai, kur iš terasos galima stebėti dramblių kaimenes. Tai parkas patiksiantis net ir daug Afrikos gamtos mačiusiems.


Visgi Tsavo parkas neturi tikrų savanų, todėl ir gepardams čia nėra daug vietos medžioti. Taip pat šiame parke mažiau savanų antilopių. O sezono įkarštyje Tsavo taip pat gali būti didelės masės turistų atvykusių iš pakrančių viešbučių ir daugelis sulėks pasižiūrėti tų pačių liūtų į vieną vietą. Tai tikrai vertas jūsų dėmesio parkas - 9 iš 10.


Kur keliauti Kenijoje_Geriausi Kenijos safariai_Rytu Tsavo parkas Kenijoje garseja drambliais
Rytu Tsavo parkas Kenijoje garseja drambliais

5. Nairobio nacionalinis parkas (Vertinimo balas 6/10)


Nariobio nacionalinis parkas žymus tuo, kad yra labai arti šalies sostinės ir didelio didmiesčio. Nusileidus Nairobio oro uoste jau už pirmos tvoros galima išvysti laisvai besiganančias žirafas, zebrus ar antilopes. Parke yra netgi liūtų, kurie karts nuo karto ištrūksta į aplinkinius rajonus. Čia taip pat veisiami ir saugomi raganosiai, yra begemotų.


Vis dėlto, nuolat girdimas greitkelių ūžimas, virš galvos besileidžiantys didieji lėktuvai, naujai per parką ant betoninių kolonų nutiestas geležinkelis labiau verčia pasijusti ne laukinėje gamtoje, o siurrealiame ar net apokaliptiniame pasaulyje. Nairobio nacionaliniame parke labai gyvai galima įsivaizduoti kiekvieną planetos kampelį įrėmintą didelių dangoraižių ir civilizacijos dūzgesio.


Todėl ir jausmas čia yra dviprasmiškas. Viena vertus, nuostabu, kaip šalia milijoninio modernaus miesto gyvuoja savanos, mažos džiunglės ir gyvūnų pilnos upių vagos. Nairobio parko prieigos gražiai sutvarkytos, yra mokymų centras, mini zoologijos sodas papildantis parko kompleksą, botanikos sodas, drambliukų slaugos centras, atokiau ir žirafų viešbutis bei centras - tai puiki dienos išvyka trumpai Kenijoje besisvečiuojantiems turistams. Antra vertus, parke apima slogus jausmas, matant į ką pavirto anksčiau bekraštės ir visiškai laukinės buvusios savanos.


Vertinimas 6 iš 10, nes parką verta aplankyti nebent jei Kenijoje svečiuojatės labai trumpai arba Nairobyje gyvenate ilgiau ir pritrūkote savaitgalio išvykų idėjų. Kitaip keliaukite tolyn link tikrai laukinių gamtos kampelių.


6. Amboselis (Vertinimo balas 6/10)

Labiausiai Amboselio parkas išpopuliarėjo dėl nuotraukų, kuriose dramblių kaimenės žingsniuoja Kilimandžaro fone. Dar šis parkas patogus norintiems išvykos į safarį ne per toli nuo Nairobio. Vis dėlto, Amboselis susisiekia su tais pačiais Tsavo parkais, ir jame nepamatysite Masai Maros gyvūnų gausos. Šį parką verta aplankyti fotoaparato obejektyvais medžiojant ilgiausių ilčių savininkus - dramblius, dar gal pakeliui iš arba į Tanzaniją. Džiugu, kad toks parkas egzistuoja ir suteikia saugią aplinką didelėms kaimenėms dramblių ir kitiems Afrikos laukiniams gyvūnams, tačiau Kenijos kontekste, rasite tikrai įvairesnių ir patrauklesnių vietų. Vertinimas 6 iš 10.


7. Shimba kalvų rezervatas (Vertinimo balas - 4/10)


Šį parką paminiu tik dėl to, kad jis yra šalia Indijos vandenyno pakrantės ir galėtų tapti puikia atrakcija čia atostogaujantiems turistams. Vis dėlto, daugelis renkasi Tsavo parkus, nes Shimba kalvos - miškingas parkas, kuriame yra buivolų, dramblių, išskirtinių juodųjų antilopių, gyvena ir leopardai, bei daug kitos gyvūnijos. Vis dėlto išvysti gyvūnus tankmėje yra labai sudėtinga. Juo labiau šis parkas, nutiesus Mombasos aplinkelius, atsidurs intensyvaus eismo pašonėje.


Bet ne visi parkai turi būti fotogeniški. Svarbiausiai, jie sukuria aplinka daugintis ir gyvuoti nykstantiems gyvūnams. Todėl kartai verta į juos užsukti, kad savo bilietais paremtume gamtos apsaugą. Vertinimas - 4 iš 10.

Prie šio rezervato dar paminėčiau ir Kakamegos džiungles bei Aberdare kalnų grandinę (6 ir 5 iš 10). Tai taip pat paukščių, reptilijų, įvairiausių vabalų, endeminių augalų rūšių, džiunglių gyvūnų gausūs miškai, tačiau juose verta apsilankyti, jei Kenijoje daug ką pamatėte prieš tai aprašytuose parkuose. O džiunglių ir lietaus miškų gyvūnijos iš viso geriausia keliauti stebėti į Ugandą ar Ruandą.


8. Samburu parkas (Vertinimo balas - 7/10)


Samburu parkas žavi savo atokumu. Čia iš tiesų galite patirti vieną iš geriausių savo safarių, be daug turistų aplinkui ir su įspūdinga laukine gyvūnija. Tačiau parkas gali ir nuvilti, nes Samburu parke savanos keičiasi į dykumą ir sausus krūmynus.

Vis dlėto, tai puiki alternatyva masajų savanoms, o samburu gentis ne mažiau autentiška ir išlaikiusi savo pirmykštę išvaizdą bei tradicijas. Dar vienas viso Samburu regiono privalumas, kad čia kuriasi daug privačių rezervatų ir bendruomeninių parkų. Šiaurės rytų Kenijos regionas stengiasi integruoti kuo daugiau kvadratinių kilometrų į saugomas teritorijas.


Todėl Samburu parke atsiranda vis daugiau apsaugos raganosiams, drambliams, čia vis dažniau galima išvysti liūtus, o turint daugiau pinigų išskirtinėms patirtims, šiame regione galima apsigyventi viešbučiuose įrengtuose laukinėje gamtoje toli nuo civilizacijos. Tai gali tapti ateities safarių Meka, o kol kas vertinčiau patirtį Samburu - 7 iš 10.


9. Baringo ežeras (Vertinimo balas 7/10)


Baringo ežeras neturi tikro rezervato ar nacionalinio gamtos parko statuso, tačiau tai vis tiek viena įdomiausių vietų stebėti laukinę Afrikos gamtą. Baringo ežere gausu begemotų, krokodilų, žvejai sugauna penkių rūšių žuvų, o aplinkui skraido iki 300 rūšių paukščių. Autentiškas ir skurdus kaimo gyvenimas priartins prie Afrikos autentikos daug labiau, nei turistiškieji masajai.


Baringo ežero trūkumai - tai pastaraisiais metais taip pat pakilęs vanduo. Jis ne tik užliejo aplinkinius miestelius, tačiau ir kadaise jaukius buvusius svečių namus. Taip pat Baringo regionas yra atokiai nuo turistinių maršrutų, todėl jį pasiekti gali būti sunkiau. Saugomos teritorijos statuso nebuvimas taip pat leidžia nevaldomai plėstis kaimo bendruomenėms ir neužtikrina ežero gyvūnijos apsaugos. Kaip bebūtų, tai kol kas yra labai magiška vieta, kurioje gamtos grožis dera su gyvenimo autentika. Nepaisant visų išūkių, Baringo ežere verta apsilankyti.

Kur keliauti Kenijoje_Geriausi Kenijos safariai_Sauletekis Baringo ezere
Saulėtekis Baringo ežere





EXPLORWAY žurnalas

bottom of page